Autor Wątek: Lenartowice (Kędzierzyn-Koźle) - historia  (Przeczytany 2448 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lenart

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Pomógł 0
  • Płeć: Kobieta
Lenartowice (Kędzierzyn-Koźle) - historia
« dnia: 29 - Kwiecień - 2014 - 12:00:28 »
Lenartowice (Kędzierzyn-Koźle) - wieś 1864, od 1975 część miasta Kędzierzyna-Koźla (województwo opolskie).

Liczba ludności zamieszkującej osiedle Lenartowice: 416  (stan na 2014-12-31)

Wcześniejsze formy nazwy:
- Lenortowitz (XVIII-XIX w.)
- Lenartowitz (1532r.)
- Lechartowicz (1532 r.)
- Lenhartowicz (1534 r.)
- Waldbrücken (1936-1945)
- Lenartowice (1945 -)

Obecnie dzielnica Kędzierzyna-Koźla. Miejscowość ta aż do XVIII w. nie należała do powiatu kozielskiego, lecz toszeckiego. W końcu XVIII w. wioska ta należąła do księżnej von Hohenlohe. Znajdowała się tam już szkoła. Wieś składała się z 8 gospodarstw kmiecych oraz kilku zagrodniczych i chałupniczych. Liczba mieszkańców, jaką podaje Zimmermann, wynosiła 99. Nie odbiegała więc od okolicznych wiosek, które składały się z kilku lub kilkunastu dużych gospodarstw kmiecych, ale porównywalnie z wioskami lewego brzegu Odry – niewielu gospodarstw zagrodniczych i chałupniczych.
W pierwszej połowie XIX w. należała do generała księcia von Hohenlohe-Oehringen, który swoją główną siedzibę miał w Sławięcicach. Wieś tworzyło wówczas 30 domów mieszkalnych i zamieszkiwało ją 218 osób, z tego 4 wyznania ewangelickiego. Na terenach wsi znajdowała się leśniczówka oddalona ćwierć mili od zabudowań w kierunku północnym. Był też młyn wodny, tartak oraz dwa domy ludzi obsługujących śluzy (nr 4 i nr 5) na Kanale Kłodnickim. Miejscowość należała do parafii katolickiej w Sławięcicach i ewangelickiej w Koźlu.
Według danych z drugiej połowy XIX w. wioska składała się z dominium o powierzchni 63 mórg pól uprawnych i 17 mórg łąk, które z dwóch stron otaczały lasy należące do książąt Hohenlohe.
Gminę, do której należała także kolonia Neudorf, tworzyło 8 gospodarstw kmiecych, 6 zagrodniczych i 22 chałupnicze. Na powierzchnię składały się: 537 morgi pól uprawnych, 5 mórg ogrodów, 20 mórg łąk i 42 morgi pastwisk. We wsi hodowano 20 koni, 50 sztuk bydła rogatego, 15 świń i 6 kóz.
Miejscowe dzieci uczęszczały do szkoły w Blachowni. Mąki dostarczał młyn z dwoma trybami. Tutaj ładowano także na barki bazalt z Góry św. Anny, który transportowano następnie do Gliwic. Wokół Kanału Kłodnickiego koncentrowało się życie sporej części mieszkańców, którzy pracowali także przy obsłudze śluz nr 4 i 5

Podczas III powstania śląskiego 9 maja 1921 nacierające od wschodu siły powstańcze dowodzone przez ppor. W. Fojkisa zdobyły wieczorem Kędzierzyn. Do szczególnie ciężkich walk doszło w Lenartowicach i Brzeźcach.

W latach 1933-1937 Naziści przeprowadzili na Śląsku Opolskim kampanię zmiany nazw geograficznych z posiadających brzmienie słowiańskie na czysto niemieckie. Dokonywano tego najczęściej bez zachowania związku z tradycją historyczną regionu, pod hasłem „Precz z polska fasadą!” (Fort mit der polnischen Fassade). Inicjatywa należała tu najczęściej do lokalnych działaczy organizacji pronazistowskich, którzy typowali daną miejscowość. Następnie składano petycję o zmianę nazwy przez władze lokalne. W rejonie Koźla na „pierwszy ogień” poszła Cisowa, którą w 1933 r. przemianowano na Dünenfeld, potem nazwę Miejsce Kłodnickie zmieniono na Luisental, a Kędzierzyn na Heydebreck. Lenartowice otrzymały nazwę Waldbrücken, Sławięcice na Ehrenforst, Miedary –Blachownię na Blechhammer. Z przyczyn do dzisiaj niewiadomych w procesie tym pominięto Kłodnicę.

W dniu 31 stycznia 1945 Armia Czerwona zajęła Lenartowice. 21 marca 1945 rozpoczęło się przejmowanie od Armii Czerwonej obiektów gospodarczych w powiecie kozielskim.

Na początku 1946 w Lenartowicach mieszkało 546 osób.

25 września 1954 reforma podziału administracyjnego powołała na terenie powiatu kozielskiego 30 gromad, w tym:

- Gromada Blachowni Śląskiej (Blachownia i Lenartowice).

15 października 1975 nastąpiło połączenie miast Koźla, Kędzierzyna, Kłodnicy i Sławięcice oraz 3 wsi (Lenartowic, Miejsca Kłodnickiego i Cisowej) – początek dzisiejszego miasta Kędzierzyn-Koźle.

Szkoły:
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 18

Zabytki:
Syfon Kłodnicy w Kędzierzynie-Koźlu, Lenartowicach (ul. Nowowiejska), gdzie rzeka Kłodnica przepływa pod Kanałem Gliwickim.


 

Tagi wątku: Lenartowice