Autor Wątek: Blachownia (Kędzierzyn-Koźle) - historia  (Przeczytany 3581 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline pretor

Blachownia (Kędzierzyn-Koźle) - historia
« dnia: 18 - Wrzesień - 2012 - 02:54:44 »
Blachownia Śląska (niem. Medar-Blechhammer) - dawna wieś, od 1973 dzielnica Kędzierzyna a od 1975 dzielnica przemysłowa Kędzierzyna-Koźla, nad Kanałem Gliwickim.

Liczba ludności zamieszkującej osiedle Blachownia: 2684  (stan na 2014-12-31)

Historia
W 1819 wieś Blachownia uwolniła się od pańszczyzny.

Rozwój gospodarczy
W połowie XIX wieku Blachownia i pobliskie Sławięcice były ważnym ośrodkiem przemysłowym. Po Kanale Kłodnickim kursowało rocznie ponad 1000 statków, przewożąc głównie towary z Gliwic do manufaktury w Sławięcicach oraz do składnicy towarów żelaznych utworzonej u ujścia Kanału do Odry.

9 listopada 1919 władze niemieckie przeprowadziły na Górnym Śląsku wybory komunalne. W powiecie kozielskim strona polska zdobyła w Blachowni 7 z 12 mandatów.

III powstanie śląskie
Podczas III powstania śląskiego 6 maja 1921 z Łabęd wyruszył 1 katowicki pułk piechoty im. J. Piłsudskiego dowodzony przez ppor. W. Fojkisa. 7 maja 1921 zajął on Sławięcice i Blachownię.

III Rzesza
 W latach 1933–1937 Naziści przeprowadzili na Śląsku Opolskim kampanię zmian nazw geograficznych z polskich na niemieckie. Z tego powodu w 1936 Blachownia zmieniła nazwę na: Blechhammer.

W ramach rozpoczętej przez nazistów walki z bezrobociem podjęto budowę Kanału Gliwickiego (lata 1934–1938), który połączył Gliwice z Koźlem-Port.

W 1939 rozpoczęto w Blachowni budowę zakładu chemicznego – zakład hydrogenizacji koncernu Oberschlesische Hydriewerke A.G.). Tutejsze zakłady miały produkować benzynę syntetyczną na drodze uwodornienia węgla.

Na potrzeby budowy zakładów i utrzymania produkcji rozpoczęto w 1940 tworzenie rozległej sieci różnego rodzaju obozów, położonych w pasie od Blachowni przez Kędzierzyn i Azoty do Bierawy. Skoncentrowano tutaj około 35 tys. ludzi uwięzionych w różnych obozach.
obozy jenieckich batalionów budowlano-roboczych (Bau- und Arbeitsbataillonen) w Blachowni i Kędzierzynie (prawie 2,5 tys. jeńców brytyjskich i francuskich);
obóz pracy przymusowej w Blachowni (około 18 tys. robotników z Generalnego Gubernatorstwa, ZSRR, Protektoratu Czech i Moraw, Francji i Włoch).

Alianckie lotnictwo (startowało z Włoch) przeprowadziło pierwsze loty rozpoznawcze w rejonie Kędzierzyna w marcu 1944. Zmasowane naloty bombowe rozpoczęły się w lipcu 1944. W wyniku masowych bombardowań tutejsze zakłady chemiczne zostały zniszczone. W dniach 21/22 stycznia 1945 przeprowadzono ewakuację zakładów i obozów przymusowej pracy.

W Polsce Ludowej
W dniu 31 stycznia 1945 Armia Czerwona zajęła Blachownię. 21 marca 1945 rozpoczęło się przejmowanie od Armii Czerwonej obiektów gospodarczych w powiecie kozielskim. Rosjanie przed wycofaniem się przeprowadzili całkowity demontaż urządzeń i aparatury zakładów chemicznych (zniszczenia osiągnęły poziom 100%) i innych lokalnych zakładów przemysłowych. Pozostałe urządzenia wywieźli Polacy do odbudowywanych zakładów chemicznych w Oświęcimiu, Chorzowie i Tarnowie.

Na początku 1946 w Blachowni mieszkało 505 osób.

Latem 1946 przejęto od Armii Czerwonej rzekę Odrę i uruchomiono transport wodny Kanałem Gliwickim węgla z Górnego Śląska.

Odbudowa przemysłu
Sześcioletni plan rozwoju 1950–1955 przewidywał budowę w Blachowni wytwórni benzolu i smoły koksowniczej Zakładów Koksochemicznych „Blachownia” (produkcję uruchomiono w 1952). W 1953 zdecydowano o budowie elektrociepłowni Elektrownia Blachownia (uruchomiona w 1957).

25 września 1954 reforma podziału administracyjnego powołała na terenie powiatu kozielskiego 30 gromad, w tym:
- Gromada Blachowni Śląskiej (Blachownia i Lenartowice).
W 1961 Cisową i Miejsce Kłodnickie włączono do gromady Blachowni Śląskiej.
1 stycznia 1973r. Blachownię przyłączono do Kędzierzyna.]

Przemysł chemiczny:
Blachownia Holding S.A. – zarządzanie udziałami w spółkach zależnych i stowarzyszonych
ICSO Chemical Production Sp. z o.o. – produkcja w dziedzinie chemii organicznej
Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” – badania nowych technologii chemicznych
Petrochemia-Blachownia S.A. – przemysł petrochemiczny

Przemysł paliwowo-energetyczny:
Elektrownia Blachownia

Przemysł maszynowy:
Famet S.A. – produkcja aparatury i urządzeń
A. Berger Polska Sp. z o.o. – obróbka metalu

Inne:
CeWe Color Sp. z o.o. – usługi fotograficzne
Fotojoker Sp. z o.o. – usługi fotograficzne

Układ drogowy
Przez Blachownię przebiega ważna droga krajowa:

Komunikacja miejska
Miejski Zakład Komunikacyjny w Kędzierzynie-Koźlu posiada w dzielnicy Blachownia 9 przystanków autobusowych: Blachownia Kanał, Elektrownia Blachownia, Energetyków, Bar „Magia”, Przyjaźni, Szkoła podstawowa 10, Biurowiec Z.Ch., Tuwima I i Tuwima II.

Kultura
Na osiedlu Blachownia znajduje się Filia nr 4 (ul. Wyzwolenia 7) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu. Oferuje dostęp do Internetu.
Osiedlowy Ośrodek Kultury „Lech”. Działa tutaj koło plastyczne „Tęcza” oraz sekcja modelarska (budowa modeli redukcyjnych z plastyku i papieru). Corocznie jest organizowany Konkurs modeli plastikowych i kartonowych o Memoriał porucznika A. Lindella, również znajduje się tam sekcja taneczna „SPIN”.

Edukacja
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 10 im. Wojska Polskiego, ul. Szkolna 3
Publiczne Gimnazjum nr 7, ul. Szkolna 3
Zespół Szkół Elektryczno-Telekomunikacyjnych im. A.M.Plamitzera, ul. Energetyków 11

Kościóły i Wyznania:
- Parafia pw. Piusa X i Marii Goretti, ul. Przyjaźni 69
- Związek Wyznania Świadków Jehowy w Polsce – w mieście działają trzy zbory Świadków Jehowy. Siedziba sali królestwa znajduje się przy ul. Przyjaźni.

Obiekty sportowe:
Stadion sportowo-rekreacyjny (ul. Szkolna 15) – wykorzystywany do szkolenia i rozgrywek w piłce nożnej oraz do organizacji imprez sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych i innych.

Źródło: wikipedia.org 


Tagi wątku: blachownia