Autor Wątek: ITD - Inspekcja Transportu Drogowego...  (Przeczytany 6855 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline pretor

 • *
 • Wiadomości: 1399
 • Pomógł 17
 • Skąd: Południe
ITD - Inspekcja Transportu Drogowego...
« dnia: 08 - Wrzesień - 2012 - 02:28:56 »
Kamery, fotoradary - taki sprzęt ma pilnować porządku na drodze. Inspekcja Transportu Drogowego zbroi się na potęgę.
Rok temu Inspekcja Transportu Drogowego przejęła od Policji fotoradary. Teraz kupuje nowy sprzęt do automatycznej kontroli kierowców. Będą ich obserwowały setki kamer i aparatów, zainstalowanych przy drogach oraz w radiowozach.

Już w wakacje zaczną się pojawiać nowe urządzenia służące do poskramiania zapędu osób łamiących przepisy. Inspekcja Transportu Drogowego ma przy tym inną filozofię kontroli niż policja - nie zamierza zatrzymywać kierowców na gorącym uczynku. Wszystkie przewinienia będą automatycznie rejestrowane przez sporą liczbę fotoradarów i kamer: stacjonarnych i zainstalowanych w nieoznakowanych radiowozach. Właściciel pojazdu dopiero po pewnym czasie (otrzymując korespondencję z ITD) dowie się, że został przyłapany na wykroczeniu. Może się przy tym okazać, że podczas jednej dłuższej podróży znalazł się w obiektywie wielu urządzeń i musi zapłacić nawet kilka tysięcy złotych mandatu.

Mobilne fotoradary
Obecnie fotoradary najczęściej ustawiane są przy drogach na słupach lub rozstawiane na trójnogu. Rzadziej spotyka się je w zaparkowanych pojazdach straży miejskiej. Jeszcze w tym roku ma się to zmienić.

Po drogach będzie krążyło 29 aut (głównie Peugeotów Partnerów oraz Fordów Focusów i Mondeo) wyposażonych w mobilne urządzenia. Mają one mierzyć prędkość nie tylko podczas postoju, ale także w trakcie przejazdu patrolowego.

Lampa błyskowa fotoradaru w aucie ITD będzie uruchamiana tylko podczas postoju. Początkowo, według specyfikacji, miała emitować światło niewidoczne dla oka, ale zrezygnowano z tego wymogu na rzecz tradycyjnego flesza. Oznacza to, że tylko wieczorem kierowca będzie miał szansę zorientować się, że zostało mu wykonane zdjęcie z zaparkowanego samochodu. O swoim przewinieniu dowie się dopiero po otrzymaniu korespondencji od Inspekcji.

Wideorejestratory
ITD planuje zakup nieoznakowanych aut z wideo-rejestratorami. Mają one patrolować głównie trasy szybkiego ruchu. W odróżnieniu od policji, inspektorzy nie będą nikogo zatrzymywać na drodze. Ich zadaniem będzie nagrać wyczyny kierowcy (zwykle przekroczenie prędkości) i... pozwolić mu jechać dalej. Nie oznacza to, że łamiący przepisy zostanie bezkarny. Dalsza procedura będzie identyczna jak w przypadku zdjęć ze stacjonarnych fotoradarów. Na podstawie filmu zostanie odczytany numer rejestracyjny pojazdu, ustalony będzie jego właściciel (na podstawie danych pochodzących z bazy CEPiK), po czym otrzyma on pocztą specjalny formularz służący do późniejszego wystawienia mandatu przez ITD.
 
Rejestracja przejazdu na czerwonym świetle
W najbliższych tygodniach na drogach zaczną pojawiać się urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle. Mają fotografować tył pojazdu wraz z widocznym sygnalizatorem świetlnym oraz przód auta i to przez całą dobę, w każdych warunkach oświetleniowych. Nie wykluczone, że dostawcy sprzętu (jest ich aż sześciu) nie zastosują tradycyjnych lamp błyskowych, ale te emitujące światło niewidoczne dla oka. Wstępnie planuje się zakup ponad 20 takich urządzeń, jednak wiele wskazuje na to, że docelowo ich liczba wzrośnie. Na pocieszenie pozostaje fakt, że przed każdym odcinkiem pomiarowym pojawi się tablica ostrzegająca przed pomiarem.

Stacjonarne fotoradary
Jeszcze w sierpniu pojawią się pierwsze z 300 zamówionych nowych fotoradarów. Dotychczas ITD dysponowało tylko 70 urządzeniami, które mogły być umieszczone na 800 masztach. Ryzyko sfotografowania było dość małe, ponieważ tylko co 11 maszt był aktywny. Teraz prawie w co drugim maszcie będzie urządzenie gotowe do działania. Co więcej - nowe fotoradary mają być o wiele sprawniejsze. Ryzyko otrzymania mandatu znacznie wzrośnie.

Pomiar odcinkowy
Kamery umieszczone nad drogami obecnie są wykorzystywane do monitorowania tras lub jako element systemu poboru opłat elektronicznych. Wkrótce zyskają nową funkcjonalność - będą służyły do odcinkowego pomiaru prędkości. Najpierw zarejestrują pojazd wraz z numerami rejestracyjnymi i czasem wjechania na dany odcinek. Na końcu kontrolnego fragmentu drogi, kolejna kamera zarejestruje czas. Komputer zidentyfikuje pojazd i znając czas wjazdu i wyjazdu oraz długość odcinka, obliczy średnią prędkość przejazdu. Jeśli ta będzie wyższa od dopuszczalnej, zdjęcia samochodu trafią automatycznie przez internet do ITD, które rozpocznie procedurę mandatową.


 

Offline eju

 • *
 • Wiadomości: 31
 • Pomógł 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Skąd: Pogorzelec
Uwaga na nowe zabawki ITD
« Odpowiedź #1 dnia: 21 - Listopad - 2012 - 09:57:21 »
Uwaga na nowe zabawki ITD
Inspektorzy jeżdżą nieoznakowanymi Fordami Focusami i Mondeo oraz oznakowanymi Peugeotami Partnerami. Samochody są wyposażone w urządzenia rejestrujące, sprzężone z radarem, które mogą robić zdjęcia i kręcić filmy. Pracują niezależnie od tego, czy radiowóz jedzie, czy stoi. Mogą mierzyć prędkość zarówno oddalającego się, jak i zbliżającego się pojazdu. Te urządzenia to czeskie fotoradary AD9.

Zmotoryzowanych mogą łapać na wszystkich drogach, a nie tylko na odcinkach za znakiem D-51 "Kontrola prędkości. Fotoradar". Zdjęcia z radiowozów są traktowane jak te z fotoradarów na słupach. To oznacza m.in., że do właściciela sfotografowanego pojazdu mogą trafić nawet po 180 dniach od ich zrobienia. Wszystkie radiowozy są połączone bezprzewodowo z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Zdjęcia są tam wysyłane na bieżąco.

WE 574CW - Ford Mondeo - granatowy - Wrocław
WE 575CW - Ford Mondeo - granatowy - Warszawa
WE 576CW - Ford Mondeo - czarny - Bydgoszcz
WE 577CW - Ford Mondeo - srebrny - Poznań
WE 578CW - Ford Mondeo - czarny - Katowice
WE 579CW - Ford Mondeo - czarny - Lublin
WE 590CW - Ford Mondeo - srebrny - Łódź
WE 591CW - Ford Mondeo - srebrny - Gorzów Wielkopolski
WE 592CW - Ford Mondeo - czarny - Białystok
WE 593CW - Ford Mondeo - srebrny - Kraków
WE 594CW - Ford Mondeo - czarny - Rzeszów
WE 580CW - Ford Focus - srebrny - Gorzów Wielkopolski
WE 581CW - Ford Focus - granatowy - Poznań
WE 582CW - Ford Focus - czarny - Białystok
WE 583CW - Ford Focus - srebrny - Wrocław
WE 584CW - Ford Focus - srebrny - Bydgoszcz
WE 585CW - Ford Focus - czarny - Katowice
WE 586CW - Ford Focus - granatowy - Lublin
WE 587CW - Ford Focus - srebrny - Łódź
WE 588CW - Ford Focus - czarny - Rzeszów
WE 589CW - Ford Focus - granatowy - Kraków
WE 595CW - Ford Focus - czarny - Warszawa
WE 214EC - Peugeot Partner - oznakowany żółty - Rzeszów
WE 215EC - Peugeot Partner - oznakowany żółty - Warszawa
WE 216EC - Peugeot Partner - oznakowany żółty - Bydgoszcz


Mondeo to sedany, Focusy to kombi.
 

Offline pretor

 • *
 • Wiadomości: 1399
 • Pomógł 17
 • Skąd: Południe
Odp: Uwaga na nowe zabawki ITD !!!!
« Odpowiedź #2 dnia: 21 - Listopad - 2012 - 10:16:07 »
Przydatna informacja dla zawodowych kierowców (i nie tylko) :zgoda:

plusik za aktywność poleciał  ;-)


ps. dziwne tylko jest to, że z Opolskiej delegatury ITD nie ma żadnego auta ::)
 

Offline bodzio2

 • *
 • Wiadomości: 2147
 • Pomógł 8
 • Płeć: Mężczyzna
 • Skąd: Pogorzelec
Odp: Uwaga na nowe zabawki ITD !!!!
« Odpowiedź #3 dnia: 21 - Listopad - 2012 - 10:45:09 »
Ale mają fury?, faktycznie kierowcy muszą uważać, ale jeśli będą jeździć zgodnie z przepisami, to nie muszą się niczego obawiać ... ;-)
 

Offline Matfij

 • *
 • Wiadomości: 1703
 • Pomógł 9
 • Płeć: Mężczyzna
 • Skąd: Śródmieście
Odp: Uwaga na nowe zabawki ITD !!!!
« Odpowiedź #4 dnia: 21 - Listopad - 2012 - 13:48:16 »
Bardzo cenna informacja.
 

Offline magon

 • *
 • Wiadomości: 1092
 • Pomógł 7
 • Płeć: Mężczyzna
 • Skąd: Cisowa
Odp: Uwaga na nowe zabawki ITD !!!!
« Odpowiedź #5 dnia: 21 - Listopad - 2012 - 20:11:44 »
Kolega zaskoczył co się w życiu może przydać, więc i ode mnie +1 :ok:
 

Offline Matfij

 • *
 • Wiadomości: 1703
 • Pomógł 9
 • Płeć: Mężczyzna
 • Skąd: Śródmieście
Policja i Inspekcja Transportu Drogowego szykują się na piratów
« Odpowiedź #6 dnia: 04 - Grudzień - 2012 - 07:58:21 »
Policja i Inspekcja Transportu Drogowego szykują się na piratów.

Przyszłoroczne wpływy z mandatów mają wynieść 1,5 miliarda złotych.To 50 razy więcej niż w tym roku. Mandaty mają być wyższe o 100 procent, przybędzie też fotoradarów i aut z wideorejestratorami.


Suma wszystkich wystawionych mandatów w Polsce w tym roku wynosi około 30 mln zł. Tymczasem Ministerstwo Finansów szacowało, że będzie to 1,2 miliarda. Założenia na przyszły rok idą jeszcze dalej - w budżecie państwa ma się znaleźć 1,5 mld zł, które państwo zamierza wyciągnąć z portfeli kierowców.

Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego twierdzi, że dotychczasowe niskie wpływy z mandatów to wina niewydajnego i przestarzałego sprzętu do łapania piratów drogowych. Ten sprzęt jest właśnie unowocześniany.

- Obecnie montowanych jest 240 fotoradarów, 60 kolejnych powstanie w przyszłym roku. Dodatkowo na drogach pojawiło się już 29 nowych samochodów z wideorejestratorami - mówi Jan Mróz z GeneralnejInspekcji TransportuDrogowego.To nie wszystko. W połowie przyszłego roku na 29 trasach (jeszcze ich nie wybrano) mają się pojawić urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości. W terenie zabudowanym będą one rozstawione co 10 kilometrów, a na pozostałych co 20 km. System będzie mierzył czas, w jakim przejechaliśmy drogę od punktu A do punktu B. Jeśli średnia prędkość okaże się wyższa niż dozwolona, wówczas do domu wysłany zostanie mandat, którego wysokość będzie uzależniona właśnie od czasu przejazdu.

Mało tego, w kraju ma się pojawić więcej tzw. kontroli kaskadowych, w których fotoradary mają być ustawiane w niewielkiej od siebie odległości. Przykładowo za przejazd trzykilometrowym odcinkiem drogi z nadmierną prędkością będzie można otrzymać aż trzy mandaty zamiast jednego, zarobić 30 punktów karnych i stracić prawo jazdy. Dodatkowo parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego proponuje zwiększyć o 100 proc. wysokość mandatów karnych i grzywien.

Przewodnicząca zespołu Beata Bublewicz podkreśla, że statystycznie na polskich drogach ginie najwięcej osób z całej UniiEuropejskiej (4198 zabitych w zeszłym roku).

- Jednocześnie nasz system kar dla kierowców jest najłagodniejszy - podkreśla posłanka Bublewicz. - Badania na polskich kierowcach dowodzą, iż za granicą jeżdżą oni o wiele wolniej niż w Polsce, właśnie dlatego, że kary za nadmierną prędkość są tam kilkakrotnie wyższe.

Kierowcy uważają to jednak za zamach na ich portfele. - Tu bardziej niż o bezpieczeństwo chodzi o załatanie budżetowej dziury - mówi Mirosław Szulc, szofer z Kędzierzyna-Koźla. - Moim zdaniem państwo powinno się wziąć najpierw za remonty i budowę nowych dróg. Wtedy na pewno spadnie liczba wypadków.

Użytkownicy dróg skarżą się także, że w wielu miejscach fotoradary stawia się tylko i wyłącznie po to, żeby "oskubać” kierowców. - Pstrykają one na potęgę i tylko nabijają państwową kasę. Ale to żaden sposób na poprawę bezpieczeństwa - uważa pan Mirosław.

Prezes automobilklubu opolskiego Jarosław Strzelecki uważa, że zakładanie w budżecie państwa tak wysokiej kwoty wpływów z mandatów jest co najmniej dziwne. - I chyba nierealne do wykonania - twierdzi Strzelecki. - Samo karanie sprawy nie rozwiąże, trzeba też przeprowadzać działania profilaktyczne.

Włodzimierz Twardoń z Wojewódzkiego Ośrodka RuchuDrogowego mówi, że powodem dużej liczby wypadków jest fakt słabego wyszkolenia kierowców.

- W regionie mamy 200 ośrodków, w których pracuje 600 instruktorów. Porównaliśmy te liczby z liczbą osób zgłaszających się na egzaminy. Okazało się, że gdyby instruktorzy chcieli poświęcać przyszłym kierowcom tyle czasu, ile naprawdę powinni, musieliby pracować po 24 godziny na dobę - mówi Twardoń. - Niedouczeni kierowcy są potem zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszych dróg.Źródło: nto.pl
 

Offline bodzio2

 • *
 • Wiadomości: 2147
 • Pomógł 8
 • Płeć: Mężczyzna
 • Skąd: Pogorzelec
Odp: Policja i Inspekcja Transportu Drogowego szykują się na piratów
« Odpowiedź #7 dnia: 04 - Grudzień - 2012 - 09:45:39 »
Wobec powyższego, to kierowcy miejcie się na baczności - finansowy plan roczny musi być wykonany! ...
 

Offline Matfij

 • *
 • Wiadomości: 1703
 • Pomógł 9
 • Płeć: Mężczyzna
 • Skąd: Śródmieście
Odp: Policja i Inspekcja Transportu Drogowego szykują się na piratów
« Odpowiedź #8 dnia: 04 - Grudzień - 2012 - 09:56:51 »
Ja powoli zaczynam wierzyć, że te "plany finansowe", to również rodzaj psychicznego nacisku na kierowców - no nie można się pomylić o 400% !
 

Offline eju

 • *
 • Wiadomości: 31
 • Pomógł 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Skąd: Pogorzelec
Odp: Uwaga na nowe zabawki ITD !!!!
« Odpowiedź #9 dnia: 28 - Grudzień - 2012 - 19:30:23 »
więc oczy w  :-& z tyłu  :zgoda: bo inaczej listonosz przyniesie  :foto:
pozdrawiam
 

Offline pretor

 • *
 • Wiadomości: 1399
 • Pomógł 17
 • Skąd: Południe
Inspekcja Transportu Drogowego
« Odpowiedź #10 dnia: 11 - Styczeń - 2013 - 01:13:09 »
Samochody ITD niezgodne z prawem !


Inspekcja Transportu Drogowego ma na swoim wyposażeniu samochody z zamontowanymi w środku fotoradarami. Stały się one postrachem osób, które przekraczają prędkość, ale budzą też dodatkowe wątpliwości. Lampy błyskowe zamontowane w autach ITD są montowane niezgodnie z przepisami.

Czy ITD może dokonywać kontroli ruchu drogowego za pomocą urządzeń pomiarowo-kontrolnych ?
Inspekcja Transportu Drogowego zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym (art. 129(a) ust. 1 pkt. 3 lit. b) jest upoważniona do przeprowadzania kontroli ruchu drogowego za pomocą urządzeń pomiarowo-kontrolnych zamontowanych w pojeździe. Istotnym dla kierowców jest, iż w przeciwieństwie do kontroli ruchu drogowego dokonywanej np. przez straż gminną lub miejską, Inspekcja Transportu Drogowego nie musi stawiać znaku ostrzegającego przed pomiarem prędkości.

Sprzętu montowany w pojazdach ITD
W samochodach ITD, co można zaobserwować na drogach, lampy błyskowe są montowane pośrodku przedniego zderzaka, pod tablicą rejestracyjną, co jest niezgodne z wymogami § 2 pkt. 16 załącznika nr 6 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Ponadto montowane lampy są o sile znacznie większej od zwykłych lamp błyskowych. Zgodnie z rozporządzeniem, lampy błyskowe (stanowiące element urządzeń pomiarowo-kontrolnych) montowane mogą być jako światła przeciwmgłowe przednie nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu, zaś przerwa między nimi nie może przekraczać 600 mm.

Inny problem dotyczy bezpośrednio sfery bezpieczeństwa w ruchu. Zgodnie z § 13 wskazanego rozporządzenia, zasadą jest, że światła pojazdu nie powinny oślepiać innych uczestników ruchu. Prawo o ruchu drogowym zezwala na używanie świateł drogowych jedynie jeśli nie oślepi to innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie. W aspekcie powołanych przepisów stosowanie lamp błyskowych zamontowanych w pojazdach ITD może budzić poważane zastrzeżenia i stawiać pod znakiem zapytania możliwość dopuszczenia takich pojazdów do ruchu. Tym bardziej, iż nie istniej żaden przepis uwalniający ITD od obowiązku stosowania się do wskazanych reguł.

ITD sprawcą wykroczeń ?
W świetle przedstawionych powyżej przepisów oraz mając na uwadze zasady bezpieczeństwa na drodze należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 45 ust. 7 prawa o ruchu drogowym, w związku z art. 97 kodeksu wykroczeń, umieszczanie na drodze lub w jej pobliżu urządzeń wysyłających lub odbijających światło w sposób powodujący oślepienie, albo wprowadzających w błąd uczestników ruchu stanowi wykroczenie.

Zdjęcie zrobione przy pomocy fotoradaru zamontowanego w pojeździe ITD
Naturalnym pytaniem jakie się pojawia, jest kwestia dotycząca możliwości wykorzystania zdjęcia (m.in. w postępowaniu mandatowym i sądowym) wykonanego przez fotoradar zamontowany w pojeździe, który nie spełnia warunków technicznych dopuszczających do ruchu drogowego.


(fot. fotoradary.net.pl)

Niestety, wydaje się, że sam fakt, iż pojazd z zamontowanym w opisany powyżej sposób urządzeniem kontroli prędkości i lampą błyskową nie powinien być dopuszczony do ruchu automatycznie nie powoduje, że uzyskane zdjęcie nie może stanowić dowodu w sprawie. W polskiej procedurze karnej nie ma zamkniętego katalogu środków dowodowych, nie obowiązuje u nas także popularna w krajach anglosaskich zasada tzw. owoców zatrutego drzewa - zakazująca posługiwania się dowodami zdobytymi w sposób naruszający prawo.


Zdjęcie zrobione przez ITD będzie stanowiło dowód, który podlega swobodnej ocenie sądu (na etapie postępowania jurysdykcyjnego). Oczywiście można próbować kwestionować taki dowód wskazując np. że jego jakość uniemożliwia identyfikację pojazdu lub osoby kierującej Natomiast argument, iż zostało ono wykonane przy pomocy nieprawidłowo zamontowanej lampy, czy też lampy o niezgodnych z obowiązującymi przepisami parametrach raczej nie odniesieni skutku. Dla kierującego istotnym natomiast jest zwrócenie uwagi, czy na zdjęciu nie znajdują się dwa pojazdy, bowiem w takiej sytuacji zasadnym jest kwestionowanie tego czy fotoradar zmierzył prędkość właściwego samochodu.

Mandat w oparciu o zdjęcie zrobione przez urządzenie zamontowane w pojeździe ITD
Kierowcy powinni pamiętać, iż obecnie obowiązujące przepisy nie dają Inspekcji Transportu Drogowego możliwości domagania się od właścicieli sfotografowanych przez fotoradar samochodów, wskazania osoby, która prowadziła pojazd, a następnie kierowania sprawy do sądu. ITD może skierować takie pytanie, ale może karać za brak wskazania osoby prowadzącej pojazd. Sprawa, w której taki wniosek do sądu został skierowany przez ITD powinna być umorzona ze względu na brak takiego uprawnienia po stronie Inspekcji Transportu Drogowego.

Pojawiają się także informacje, iż ITD odmawia właścicielowi auta prawa do zapoznania się z ze zdjęciem z fotoradaru. Takie postępowanie jest niczym nie uprawnione i powinno spotykać się z wyraźnym sprzeciwem. W praktyce, takiej sytuacji należy dążyć do tego, aby sprawa trafiła do sądu gdzie będą musiały być przedstawione wszystkie dowody konieczne do wykazania winy obwinionego w tym przede wszystkim dokumentacja fotograficzna.


Autor: adw. Anna KasolikWyjaśnienie Inspekcji Transportu Drogowego
W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi dodatkowych świateł zamontowanych w pojazdach służbowych Inspekcji Transportu Drogowego, wyposażonych w mobilne urządzenia rejestrujące, informujemy, że światła te są jednym z elementów mobilnego urządzenia rejestrującego.
W skład tego urządzenia wchodzą zarówno elementy zewnętrzne takie jak głowica dopplerowska oraz lampy błyskowe, a także części zainstalowane wewnątrz pojazdu m.in. kamera, panel sterujący, komputery urządzenia rejestrującego i integrującego itd. Wspomniane powyżej światła nie stanowią wyposażenia pojazdu w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia ( Dz. U. z 2003 r. Nr. 32, poz 262, z późn. zm.). Działanie tych świateł nie jest uzależnione od działania (włączenia) innych świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu opisanych we wspomnianym rozporządzeniu. Światła te współpracują jedynie z pozostałymi elementami mobilnego urządzenia rejestrującego, zamontowanymi w pojeździe i tylko w przypadku działania tego urządzenia. Działanie świateł możliwe jest wyłącznie w przypadku pracy urządzenia w trybie rejestracji obrazu pojazdu naruszającego obowiązujące normy prawne. Jednocześnie należy podkreślić, że zainstalowane w pojazdach Inspekcji Transportu Drogowego mobilne urządzenia rejestrujące posiadają ważną Decyzję Zatwierdzenia Typu wydaną przez Prezesa Głównego Urzędu Miar. Po zainstalowaniu ich w pojazdach przeszły pozytywnie badania prowadzone przez uprawnioną do tego instytucję, jaką jest Główny Urząd Miar, uzyskując świadectwo legalizacji.
 

Offline bodzio2

 • *
 • Wiadomości: 2147
 • Pomógł 8
 • Płeć: Mężczyzna
 • Skąd: Pogorzelec
Odp: Samochody ITD niezgodne z prawem !
« Odpowiedź #11 dnia: 11 - Styczeń - 2013 - 10:21:48 »
No tak z tego wynika że niektóre działania ITD są niezgodne z obowiązujacym prawem.
ITD także popełnia wykroczenie z art.45 ust.7 - prawa o ruchu drogowym w związku z art.97 kodeksu wykroczen.
Teraz pytanie zasadnicze, kto powinien w obecnej sytuacji zareagować na działania ITD niezodne z obowiązującym prawem, czyżby policja? nie bardzo w to wierzę ...
 

Offline pretor

 • *
 • Wiadomości: 1399
 • Pomógł 17
 • Skąd: Południe
Mondeo ITD w akcji
« Odpowiedź #12 dnia: 12 - Styczeń - 2013 - 19:02:47 »
Mondeo ITD w akcji

http://youtu.be/ZnpDQyHar1Y

Inspekcja Transportu Drogowego wzbogaciła się o nieoznakowane samochody wyposażone w fotoradary. Na powyższym filmie możemy zobaczyć taki pojazd w akcji. Jak informuje autor nagrania, mimo zamieszania wokół pojazdu, w ciągu 30 minut wpadło czterech kierowców - w tym policyjny radiowóz.

Samochody ITD są nieoznakowane, oznacza to, że zdjęcia są robione ze stojącego przy drodze auta, które na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. Kierowca nawet nie spodziewa się, że zostało zrobione zdjęcie. Dowiaduje się o tym dopiero w momencie otrzymania mandatu. Taka metoda zapewnia dużą skuteczność fotoradaru. Nawet w przypadku zamieszania wokół samochodu i osób w kamizelkach odblaskowych, fotoradar złapał kilku kierowców. Pozostaje pytanie, czy o to chodzi?

Autor filmu zauważa, że w takie rozwiązanie niezbyt skutecznie poprawia bezpieczeństwo. Stwierdza, że pomogłoby nawet błyśnięcie lampy, które natychmiast informuje kierowcę o zrobionym zdjęciu. W takiej sytuacji jest duże prawdopodobieństwo, że kierujący zwolni i pozostałą część trasy pokona spokojniej. Mandat otrzymany długo po fakcie, nie ma takiego działania.
 

Offline bodzio2

 • *
 • Wiadomości: 2147
 • Pomógł 8
 • Płeć: Mężczyzna
 • Skąd: Pogorzelec
Odp: Mondeo ITD w akcji
« Odpowiedź #13 dnia: 12 - Styczeń - 2013 - 21:05:50 »
No tak z tego co widziałem to policja ma w d..ie przepisy ruchu drogowego, przekroczyli prędkość nawrócili widząc ITD, pogadali i odjechali, mandatu na pewno nie będzie ...
 

Offline pretor

 • *
 • Wiadomości: 1399
 • Pomógł 17
 • Skąd: Południe
Odp: Mondeo ITD w akcji
« Odpowiedź #14 dnia: 12 - Styczeń - 2013 - 21:45:41 »
Jeżeli nie jechali do interwencji na sygnale, to muszą się stosować bezwzględnie do przepisów o ruchu drogowym. Ten materiał jet dowodem na to że nie jechali na sygnałach dźwiękowych a tym samym popełnili wykroczenie drogowe przekraczając dozwoloną szybkość. Powinni zostać ukarani przykładnym najwyższym mandatem z taryfikatora.
 

Tagi wątku: itd