Autor Wątek: Foliowe torebki w sklepach nawet za 1-złoty !  (Przeczytany 856 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mała13

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Pomógł 0
  • Płeć: Kobieta
Foliowe torebki w sklepach nawet za 1-złoty !
« dnia: 22 - Wrzesień - 2016 - 18:52:15 »
Słyszeliście o najnowszym pomyśle rządu?
Cytuj
Siatka na zakupy może nas niebawem kosztować nawet 1 zł. Wprowadzona w latach 2009-2010 próba ograniczenia reklamówek nie była zbyt skuteczna. Sklepy pobierały opłaty w wysokości od 5 do 20 groszy. To sprawiło, że liczba wydawanych foliówek spadła jedynie o około 36 proc. Teraz Ministerstwo Środowiska przygotowało nowelizację ustawy wymuszoną unijnymi dyrektywami, która ma zniechęcić klientów do używania opakowań, które ciężko zutylizować.

Podwyżki związane są z opłatą recyklingową, jaką sklepy będą musiały pobierać za torebkę plastikową. Pieniądze z tego celu będą przelewane na osobny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa, a stamtąd trafią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Opłata obejmie tzw. lekkie torebki foliowe, które dostajemy przy kasie, o grubości do 50 mikronów. Natomiast nie zapłacimy za torebki do 15 mikronów, czyli te używane do pakownia owoców, warzyw, pieczywa.

Opłata jest określona w ustawie i może wynosić maksymalnie 1 zł. Co roku minister ma określać konkretną wysokość opłaty. "Przy określaniu stawki minister będzie brał pod uwagę negatywne oddziaływanie na środowisko odpadów opakowaniowych powstałych z torebek foliowych, koszty ich zagospodarowania, masę jednostkową torebek oraz wzrost średnioroczny" - czytamy na stronie Ministerstwa Środowiska


Cytuj
Jak z problemem radzą sobie inne państwa?

Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej, do 2020 roku kraje członkowskie mają stopniowo zmniejszać zużycie foliowych torebek do 90 sztuk na osobę, a do 2025 roku ich liczba ma zostać ograniczona do 40 na jednego mieszkańca UE.

W tym roku zakaz dystrybucji torebek foliowych wprowadziła między innymi Francja, mimo że przeciętny mieszkaniec tego kraju zużywał 80 torebek plastikowych rocznie, czyli mniej niż założone normy w dyrektywie UE. Jednak łączna roczna suma zużycia torebek przez Francuzów wynosi 17 miliardów.
Niektóre sklepy już wcześniej wprowadziły torebki papierowe. Kosztują one kilka eurocentów.

Polska nie jest jedynym krajem w Europie, który nałożył podatek na plastikowe opakowania. W Dani obowiązuje on od 2003 roku. Wprowadzone tam restrykcje spowodowały, że w 2014 roku kraj ten odnotował najniższe zużycie foliówek w całej Europie - jedynie 4 sztuki na osobę.

Zakaz wręczania klientom jednorazówek mają też od 2011 roku Włosi. Wprowadzenie restrykcji nie tylko miało pomóc ze śmieciami, które zasypują miasta, ale też wychować ekologicznie Włochów i przekonać ich do recyklingu.

Z foliowymi torebkami poradziła sobie też Irlandia. W 2002 roku 4-miliardowe miasto zużywało 1,2 mld reklamówek rocznie, po wprowadzeniu opłat ich zużycie spadło o 90 proc.

Restrykcje wprowadziło też wiele innych krajów, między innymi Niemcy, Wielka Brytania, Bułgaria, Belgia, Rumunia i Holandia.

Ciekawe, czy nie można zakazać sprzedaży tego typu opakowań a nakazać stosowania papierowych torebek z uszami ?


 
Podziękował: Breenda

Tagi wątku: